Тема. У гості до фірми «Морфологія»
Мета: повторити та закріпити
відомості про самостійні і службові частини мови; розвивати вміння правильно
визначати частини мови, вводити їх у речення, робити морфологічний розбір
слів; розширювати лексичний запас учнів; виховувати повагу до рідної мови.
Тип уроку: урок — ділова гра.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент.
II. Повідомлення теми та
мети уроку.
Учитель. Сьогодні ми зібралися на
засідання, щоб обговорити важливі питання, зокрема закріпити відомості про
самостійні і службові частини мови. Нас радо вітає фірма «Морфологія». Отже, ви
зрозуміли, що заняття ми проведемо у вигляді ділової гри, а саме засідання
бізнес-клубу.
III. Мотивація навчання.
Учитель. Вельмишановні пані та панове!
Радо вітаю вас, нове покоління українських бізнесменів, на засіданні
бізнес-клубу, яке відбудеться у гостях у фірми «Морфологія». Прошу всіх вести
ділові записи, як цього вимагає бізнесовий етикет. А хто скаже, що таке бізнес?
Хочу вам сказати, що не так легко стати бізнесменом, хоча мріє про це майже
кожний. Не лише багато грошей потрібно для цього, а ще й знання, уміння
правильно вкласти свій капітал, керувати його збільшенням. Можна було б дати
чимало порад, проте, коли бізнесменові щось не вдається, він за певних умов
зможе досягти успіху в бізнесі. Та жоден підприємець не здатний плідно
працювати, не знаючи мови, без знання якої не можна підтримувати контакти,
вести облік виконаної роботи, оформляти документи.
Навіть
налагодити зв'язки із зарубіжними партнерами без досконалого володіння рідною
мовою дуже важко. Коли хочете, щоб вас поважали як людей, що мають власну
гідність, поглиблюйте знання з рідної мови.
Щоб
розпочати підприємницьку діяльність, вам треба здобути якомога більше балів.
Зароблені бали (кошти) фіксуватимуться на банківські рахунки, і ви самі чесно
розподілите кошти.
Тематичний
словничок, що виконує роль довідкового бюро, допоможе вам осмислено
використовувати необхідну термінологію. IV. Повторення та
закріплення вивченого.
Учитель. Хочу запропонувати вам взяти
участь в аукціоні. Хто знає, що таке аукціон? Тоді звертаємось до
тематичного словничка.
Отож, починаємо. За кожну правильну
відповідь ви отримуєте 1 бал. «Аукціон знань»
1) Що таке морфологія?
2) На які 2 групи поділяються всі частини мови?
3) Чим відрізняються самостійні від службових?
4) Назвіть самостійні частини мови, службові.
5) Що таке вигук?
6) Чому вигук не належить ні до самостійних, ні
до службових частин мови?
7) Назвіть єдину незмінну частину мови.
Учитель. Увага! Нам трапилася нагода
використати щойно відновлені в пам'яті теоретичні знання на практиці. Від
фірми «Самостійні частини мови» отримано термінове замовлення на опрацювання «морфологічних
матеріалів».
Щоб
роботу виконати швидше, ділимось на 3 групи.
Морфологічний матеріал Людина
може володіти кількома мовами. Вивчаючи мови, вона розвиває своє мовлення,
збагачує внутрішній світ. Мова — це неоціненний скарб для майбутніх поколінь.
Завдання (речення написані дошці).
1 група. Із тексту, що на дошці, випишіть усі
слова, що є самостійними частинами мови.
2 група. Підкреслені слова розберіть
як частину мови.
3 група. Розберіть 3 речення синтаксично.
Назвіть, які частини мови частіше виступають підметами, присудками,
другорядними членами речення? Учитель. Ще одна робота за завданням від
фірми «Самостійні частини мови».
Словниковий диктант
Безсмертний, розподілити, Батьківщина, футбол, чесний,
гігантський, мільйон, різьбяр, сільський, почуття, мудрістю, листя, менший, зшити,
сформулювати, святковий, майор, жовтогарячий, жовто-блакитний, любов'ю, марево,
морозиво, дистанція, незбагненний, вирощений, по-моєму, косо-криво, рік у рік,
де-не-де, вгорі, додому.
Учитель. Перевіряємо диктант. Якщо
помилок немає, учень отримує 2 бали. Якщо є, то 1 бал. За кожну виправлену
помилку та названу орфограму ви можете теж отримати по 1 балу.
Учитель. З банківських рахунків видно,
що у багатьох з'явились власні кошти, які ви можете використати для придбання
товару (оцінки). Учитель. Щоб збільшити ваш капітал,
пропоную замовлення від фірми «Службові частини мови», яка надає нам роботу
редактора.
«Редактор»
Знайти
в реченнях помилки, виправити їх, обґрунтувавши правилами. (Речення написані
на дошці.)
Щоб
ми не робили, завжди с теплим почуттям згадуємо рідну школу. Ніч була темна,
про те тиха. В травах коник, як зелений гном, на скрипку грає. Заглядає ніч в
вічі, в чорнім небі світять зорі. На чужині неті люди, тяжко з ними жити:
нізким буде поплакати, ні поговорити.
Учитель. Щоб отримати додатковий бал,
пропоную розібрати морфологічно 3 слова:
не (частка), з (прийменник), проте (сполучник).
(Учні виконують завдання, отримують
бали.)
Учитель. Часто у бізнесі трапляються непередбачені ситуації, які
потребують швидкого вирішення. Я пропоную вам зараз подібну ситуацію —
розгадати загадки.
«Мозковий
штурм»
Дуже
я люблю всі дії,
І,
що хочеш, я умію,
Є
у мене вид і час,
Спосіб
маю повсякчас.
Лиш
учіть мене сумлінно,
Пригоджусь
я неодмінно.
Вмію
діяти чудово,
А
звуть мене... (дієслово).
Я
буваю, безперечно,
Формотворча,
заперечна,
Чи
модальна — тільки, лише.
Без
уваги не залишусь.
Хай,
нехай, не, ні, ані —
До
вподоби все мені.
Точно,
власне, мов, чи, наче —
Дуже
гарна я одначе.
Вчіть
усі мене, будь ласка,
А
зовусь я просто — ... (частка).
Я,
відомо, дуже знатний,
Кількість
можу означати
І
порядок при лічбі
Підкажу
мерщій тобі. (Числівник)
Я
така частина мови,
Що
належить до службових.
Я
буваю лиш одним:
Похідним
— непохідним.
Задля,
посеред, із-за,
До,
над, крім, в під, по, за.
І
для мене це знаменно,
Що
всі звуть мене... (прийменник).
Я
важливий, що й казати,
Можу
вміло пов'язати
Однорідні
члени чинно
І
складних речень частини.
А,
але, і — я сурядний;
Що,
немов, як, щоб — підрядний.
Скрізь
впишусь я досить влучно,
Називаюсь
я... (сполучник).
Учитель. У будь-якому бізнесі існує
конкуренція. Отже, щоб мати прибуток, треба перемогти своїх конкурентів.
Пропоную
«Конкурентну боротьбу». Але треба з'ясувати, що таке конкуренція. Зверніться
до тематичного словника.
(Учні працюють зі словничком.) «Конкурентна боротьба»
Необхідно
скласти речення, використовуючи самостійні і службові частини мови зв'язним
текстом з теми «Незабаром літо». Найкращий твір-мініатюра оцінюється в 3 бали.
(Робота
в групах, використовуються заготовки, підготовлені учнями вдома. Читання по 1
твору із групи, вибирається найкращий.)
V. Підсумок уроку Учитель. Добігає кінця засідання нашого
бізнес-клубу. Ми добре попрацювали, у кожного на банківському рахунку
з'явилась чималенька сума. Підрахуйте свої бали, а я переведу їх в оцінку, яку
ви сьогодні отримали. Сподіваюсь, що сьогоднішня робота придасться вам у
майбутньому, а досягнувши успіхів у справі, ви з гідністю представлятимете українських
підприємців. Щасти вам!
VI. Домашнє завдання
Скласти
свої загадки, віршики, казки про частини мови, морфологію. Тематичний словничок
Фірма. 1. Підприємство промислове,
торговельне, або у сфері послуг; 2. Офіційна назва підприємства, яка охороняється
законом.
Аукціон. Прилюдний продаж товарів,
майна, причому власником їх стає той, хто дає за них найбільшу суму.
Конкуренція. Суперництво, змагання,
боротьба за найбільші переваги, вигоди для досягнення тієї самої мети.
Бізнес. Торговельна, підприємницька,
біржова діяльність, спрямована на одержання прибутків. Бізнесмен. Той,
хто займається бізнесом.
|