ТЕМА: Речення. Граматична основа речення (загальне
ознайомлення).
МЕТА: систематизувати знання учнів про речення;
удосконалити вміння відрізняти словосполучення від речення; сформувати поняття
про граматичну основу речення, її функції та способи вираження; удосконалювати
навички синтаксичного розбору речення; виховувати любов до рідного слова.
ТИП УРОКУ: застосування знань, умінь і навичок. ХІД УРОКУ:
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних
знань учнів.
1. Письмове опитування.
- Які розділи мовознавства вивчають слово?
- Що вивчає синтаксис і пунктуація?
- Що ми називаємо словосполученням?
- Якою є будова словосполучення?
- Як зв’язані слова у словосполученні? Наведіть приклади.
- Які поєднання слів не є словосполученнями?
2. Індивідуальна робота. Викресліть такі сполучення слів, які не є
словосполученнями.
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
1.Оголошення теми і мети уроку.
2.Евристична бесіда на основі запропонованого вчителем матеріалу.
Прочитайте. У чому, на вашу думку, полягає відмінність словосполучення від
речення.
Слово
|
Словосполучення
|
Речення
|
Сонечко
|
Тепле сонечко
|
Тепле сонечко прокидається влітку дуже рано
|
Руки
|
Мамині руки
|
Мамині руки – найласкавіші, найдобріші, найтепліші
|
Багатіє
|
Багатіє знаннями
|
Знаннями людина багатіє
|
ІV. Застосування знань, умінь і
навичок.
1. Пояснення нового матеріалу. Зверніться до
рубрики «Запам’ятаймо» (с.49 § 14).
2. Робота з підручником. Виконайте вправу 84,
85.
3. П’ятихвилинка для відпочинку. Зверніться
до рубрики «Усміхнімось». (с.50).
4. Робота з текстом. Прочитайте казку «Чому
буває сумне сонце?». Користуючись таблицею (впр. 83), доведіть, що перед вами
речення. Перепишіть. Підкресліть в них граматичну основу. Чи всі речення мають
одну граматичну основу? Випишіть із кожного речення по одному словосполученню.
5. Пояснення нового матеріалу. Зверніться до
рубрики «Запам’ятаймо» (с.50, § 14).
6. Робота з підручником. Виконайте впр. 86,
87.
7. П’ятихвилинка для відпочинку. Зверніться
до рубрики «Це цікаво» (впр. 88).
8. Диктант «Перевір себе». Підкресліть
граматичну основу кожного речення.
9. Бесіда.
-
Що
називає підмет кожного речення?
-
Про
що повідомляє присудок?
V.Узагальнення
вивченого на уроці. Оцінювання учнів.
VІ.
Домашнє завдання. Запишіть
уривок із будь-якого міфу, наведеного в підручнику «Українська література» (5-7
речень). Підкресліть у реченнях граматичну основу.
|