Вхід Головна Мій профіль Вихід

CАЙТ УЧИТЕ
ЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ,
ЛІТЕРАТУРИ та ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ,
заступника директора з НВР
Слов'янської ЗОШ І-ІІІ ст. 15

ЄФРЕМОВОЇ МАРИНИ МИКОЛАЇВНИ

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Сьогодні в Україні
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Конкурси
Сайт Сайт
Про погоду
Погода в Україні
Моя планета
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

На допомогу вчителю

Головна » Статті » Українська мова » Синтаксис. Пунктуація

Складнопідрядні речення з підрядними обставинними. Підрядні місця й часу

Тема. Складнопідрядні  речення  з  підрядними  обставинними. Підрядні місця і часу.

Мета:  ознайомити  учнів  з  складнопідрядними  реченнями  з підрядними обставинними, підрядними місця і часу; з'ясувати, за допомогою яких сполучників і сполучних слів приєднуються підрядні місця і часу до головного; формувати вміння знаходити в тексті підрядні місця і часу; будувати їх та використовувати в усному та писемному мовленні; розвивати   самостійність  у  роботі;   сприяти   розвитку  мовленнєвої культури учнів, виховувати любов до рідної країни. Обладнання: підручник, тексти, картки. Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

      І. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Робота  в парах:  учні  міняються  зошитами,   перевіряють  домашнє завдання, допомагають вчителеві.

2. Робота з картками.

Картка №1.

Завдання. Зробити синтаксичний розбір речення.

З давніх-давен  рушник  використовується  в  усіх традиціях,  бо  він символізує гостинність, чистоту почуттів.

Картка №2.

Скласти одне речення складнопідрядне з підрядним означальним, виділити частини і зробити усний розбір всього речення.

           3. Фронтальне опитування.

1.   Які речення називаються складнопідрядним?

2. Які речення називаються складнопідрядним з підрядним з'ясувальним?

3. Які речення називаються складнопідрядним з підрядним означальним?

        4. Чим з'єднується головне з підрядним?
         5. 
Що необхідно для визначення типу підрядного речення?

      ІІІ. 
Актуалізація опорних знань.

Учитель. Ми продовжуємо крокувати шляхами синтаксису. Ви вже познайомилися з складнопідрядними означальними і з'ясувальними. Тому зараз проведемо самостійну роботу.

I варіант - підрядні з'ясувальні.

II варіант - підрядні означальні.
Розподільний диктант, вставити розділові знаки.

Безсмертя достойний лиш той на землі, хто любить свою Батьківщину. Нема в житті такої сили, щоб у польоті нас спинила. Слава ніколи не приходить до тих, хто шукає її ради особистого возвеличення на давно вже прокладених дорогах. Що для безсмертя народилось, від зброї безсмертних не вмре.

(Робимо висновки і узагальнення)

IV. Оголошення мети й теми уроку.

Учитель. На минулому уроці ми говорили про складнопідрядні з підрядним означальними і з'ясувальними, а які ще ви знаєте (крім додатка і означення) другорядні члени речення?

-     Обставина.

Учитель. Так, сьогодні ми вивчатимемо підрядні обставинні
місця і часу.

  Тому повинні сьогодні знати:

правило-поняття складнопідрядного речення з підрядними обставинними місця і часу;

    чим з'єднується головне і підрядне;

      питання підрядного обставинного місця і часу.

Учні повинні вміти:

 •  знаходити речення з підрядними обставинними місця і часу в тексті;

правильно ставити питання від головного до підрядного обставинного місця і часу;

  схематично показувати речення з підрядними обставинними місця і часу.


ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з учнями. Щоб з'ясувати, на які групи за значенням поділяються підрядні обставинні речення, розглянемо таблицю підручника.

                  2. Робота в групах.

1  група досліджує підрядні обставинні місця - правило.

2  група досліджує підрядні обставинні часу - правило.

3 група досліджує питання обставинні місця, часу.

Висновок: як бачимо, за значенням поділяються на підрядні місця,

часу, ступеня, порівняльні, мети, причини...

3. Робота з текстом. (Учень читає текст)

Україна моя починається
Там, де туга моя кінчається.
Край  дороги, як пісня чаїна,
Починається Україна.

Україна моя починається
Там, де палуба грізно хитається,
Там, де в клекотах Чорного моря
Бє панцерник в царство горя...

Україна моя починається
Там, де панство навіки кінчається,
Де смереки у вільних Карпатах,
Як ракети, стоять на чатах.

Україна моя починається
Там, де доля моя усміхається,
І як небо, як даль соловїна,
Не кінчається Україна.

                «Мікрофон» Які почуття викликав цей вірш? (учні по черзі дають відповідь на питання, хто хоче).

      Завдання до тексту.

      Виписати перше речення.

        Яку будову має це речення?

        На яке питання відповідає підрядна частина?

        Чи є в головному реченні вказівні слова?

        Які речення можуть приєднуватися за допомогою сполучних слів де? куди? звідки?

             Накреслити схему речення: [1], (де 2) підрядне місця.

Виписати з тексту складнопідрядне з підрядним місця.

Україна моя починається Там, де доля моя усміхається. (Робимо висновок)

 

4. Робота з текстом. (Учень читає текст)

Коли жайворонок співає,

Затихає усе довкола,

Чути навіть, як десь серед поля

Наливається яре зерно

І літаки реактивні креслять

За колами кола,

Віщують днину гожу,

Віщують мир і добро.

Як ви розумієте вислів «вічне серце землі»? Напишіть речення перше і складіть схему.

         2-4 - усі разом. Учні спочатку в парах виписують складнопідрядні речення, а потім в групах по 4 - креслять схему його.

Пояснення вчителя про складнопідрядні з підрядними місця і часу.

V. Закріплення нового матеріалу.

Фронтальна бесіда.

1)  За допомогою яких сполучників і сполучних слів приєднуються до головного підрядні місця, часу? 2) Що можуть уточнювати підрядні часу? 3)  Які речення називаються підрядними місця?

          «Мозковий штурм»
Що спільного між складнопідрядними місця і часу?

Робота за підручником.

                 VI. Підсумок уроку. Оцінювання.

      VII. Домашнє завдання. Скласти твір-мініатюру «Рідний куточок землі», використовуючи вивчені речення. Зробити синтаксичний розбір одного з речень.

Категорія: Синтаксис. Пунктуація | Додав: efremova-marina (09.03.2012)
Переглядів: 6052 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Звіримо час
Думки відомих
Пошук
Корисні посилання
СайтМетодсоветОсвітній порталПереводчик онлайн�������-����
Відеоуроки
Сайт Сайт
Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz