Вхід Головна Мій профіль Вихід

CАЙТ УЧИТЕ
ЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ,
ЛІТЕРАТУРИ та ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ,
заступника директора з НВР
Слов'янської ЗОШ І-ІІІ ст. 15

ЄФРЕМОВОЇ МАРИНИ МИКОЛАЇВНИ

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS
Меню сайту

На допомогу вчителю

Головна » Статті » Зарубіжна література » Література європейського бароко

Запитання і завдання до теми "Література європейського бароко"

КУТОЧОК ДОПИТЛИВОГО


•    Термін «бароко» вперше був застосований для характеристики стилю архітектурних споруд. Згодом його почали вживати для позначення інших мистецьких явищ: у XVIII ст. — до музичних творів, у XIX ст. — до скульптури та живопису. Наприкінці XIX ст. починають говорити про бароко в літературі. Вважається, що першим термін «баро- Ц ко» у 1878 р. для характеристики літературних явищ використав Фрідріх Ніцше. У широкий літературний обіг 15 термін увійшов після появи у 1888 р. книги швейцарського філолога Генріха Вельфліна «Ренесанс і бароко». На початку XX ст. велися дискусії про бароко у східнослов'янських літературах, зокрема в українській літературі. Після жвавої дискусії на сторінках української періодики сформувалася думка про те, що бароко є найяскравішим виявом українського національного стилю в мистецтві.


•    Традиції бароко знайшли свій подальший розвиток в літературі XIX—XX ст. Споріднені з бароко літературні явища цієї доби прийнято позначати терміном необароко. Особливо яскраво необароко виявило себе в українській літературі початку XX ст. (П. Тичина, М. Бажан, Є. Плужник, М. Хвильовий, М. Куліш) і кінця XX ст. (художня практика літературного угруповання «Бу-Ба-Бу» у складі Ю. Андруховича, В. Неборака, О. Ірванця).


•    Своєрідною візитною карткою бароко стали різноманітні експерименти з формою вірша. Поширені були такі форми, як акровірш і мезовірш (у першому початкові літери кожного рядка утворювали ім'я автора, у другому — потрібні слова складалися з літер, що були посередині вірша), кабалістичні вірші (числове значення літер слов'янської абетки давало можливість підрахувати рік написання твору), фігурні вірші (друкувались у формі хреста, яйця, чарки тощо). У XVIII ст. український бароковий поет І. Величковський створює «раки літеральні» — вірші, рядки яких можна читати однаково як справа наліво, так і зліва направо («Анна пита мя я мати панна»), алфавітний вірш, слова якого починаються з літер алфавіту («Аз благ всех глубина, / Дъва єдина»).
 
Дайте відповіді на запитання

1.    Охарактеризуйте XVII століття як літературну добу. Що спричинило кризу попереднього етапу розвитку літератури — Відродження?
2.    Що таке контрреформація, яку роль вона відіграла у становленні світогляду людини XVII ст.?
3.    Які суспільно-політичні, наукові та художні події сприяли становленню нової картини світу в сприйнятті людини XVII ст.?
4.    Які головні літературні напрями XVII ст.? Відображенням яких суспільних тенденцій вони стали?
5.    Що таке бароко? В яких європейських країнах була література бароко?
6.    Які ідеологічні передумови становлення стилю бароко в літературі?
7.    Які художні риси притаманні стилю бароко?
8.    Як стиль бароко виявився в Україні?


Поміркуйте
Якими логічними аргументами можна прокоментувати такі думки?
Існує краса цілком ясної, цілком прийнятної форми і поряд з нею краса, що ґрунтується якраз на неповному сприйнятті, на таємничості, яка ніколи цілком не розкриває свого обличчя, на загадковості, яка щомиті набуває іншого вигляду (Генріх Вельфлін про відмінні ознаки мистецтва Ренесансу та бароко).
Бароко було спробою нового синтезу уявлень про світ і людину, поглиблених і ускладнених кризою Ренесансу (Дмитро Наливайко).


Пригадайте


Твори яких представників епохи Відродження ви вивчали в попередніх класах?

Назвіть героїв цих творів, спробуйте віднайти в них риси, які характеризували б узагальнений образ людини епохи Відродження.
Як змінюється цей узагальнений образ людини Відродження у творах митців бароко?


Підготуйте план усної відповіді на тему: «XVII століття як новий етап у розвитку європейської цивілізації».


Подискутуйте

Бароко з його спробою повернутися до старого середньовічного світогляду сприймається нами як заперечення гуманістичної культури епохи Відродження. І все ж бароко започаткувало новий етап у розвитку культури європейської спільноти і тому сприймається як цілком позитивне явище. Як би ви прокоментували цей парадокс?
 

Категорія: Література європейського бароко | Додав: efremova-marina (21.10.2011)
Переглядів: 3876 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Звіримо час
Думки відомих
Пошук
Корисні посилання
СайтМетодсоветОсвітній порталПереводчик онлайн�������-����
Відеоуроки
Сайт Сайт
Copyright MyCorp © 2020
Створити безкоштовний сайт на uCoz